تبلیغات
یاحیدرکرار - ثواب و فضائل زائر کربلا
دنیای مطالب و نرم افزار و...
هروقت دیدی تنها شدی بدون خدا همه رو بیرون کرده تا خودت باشی و خودش ...
درباره ما
سلام
امیدوارم لحظات خوبی رو دراین وبلاگ سپری کنید
هدف این وبلاگ بیداری اندیشه ها و حرکت به سوی سعادت و رستگاری است. ان شاالله
التماس دعا(علی محمودی)
نویسندگان
لینک های ویژه
پیوندهای روزانه
آماروبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
دیگر امکانات
مطالب اخیر وبگاه

ثواب زائر قبر حسین علیه السلام:
روایت شده است كه حضرت خاتم الانبیاء (ص ) در خانه عایشه بود، حسین علیه السلام آمد، عایشه خواست مانع شود، رسول خدا(ص ) جریان آتیه حسین علیه السلام و مقامات او و زائرش را ذكر مى فرماید: كه حسین علیه السلام در زمین كربلا كشته و مدفون مى گردد، هركس او را زیارت كند ثواب یك حجّ و یك عمره من به او داده مى شود، عایشه تعجّب كرد و گفت : ثواب حجّ و عمره شما!
فرمود: بلى ثواب دو حجّ و دو عمره من .
باز عایشه تعجّب كرد! و رسول خدا(ص ) فرمود ثواب سه حجّ و سه عمره من .
همینطور زیاد فرمود، كه در روایت چنین است ثواب نود حجّ و نود عمره رسول خدا (ص ) براى زائر قبر حسین علیه السلام است .
البته از این حجّ و عمره تا نود با اعتبار حال و معرفت و محبّت زائر قبر حسین علیه السلام است ، با چه علاقه اى رو به قبر حسین علیه السلام رفته است .
و نیز فرمودند چنین ثوابهاى عظیمى كه براى زیارت كننده قبر حسین علیه السلام است موجب دلشادى من گردید. (1)

 

جوار امام حسین علیه السلام بهتر از بهشت
اگر كسى از گناهان مى ترسد و نمى داند كه آیا توبه اش پذیرفته شده است یا خیر؟ رسول خدا (ص ) وعده فرموده است كه زوّار قبر حسین علیه السلام و عزادارانش را تنها نگذارد، در وحشتها و ظلمتها از آنان فریاد رسى بفرماید.
در صحراى محشر كه هر كس سر گرم خودش مى باشد عدّه اى در جوار امام حسین علیه السلام زیر سایه عرش رحمتند، به قدرى از مجالست با امام حسین علیه السلام مأ نوسند و لذّت میبرند كه وقتى حوریان از بهشت برایشان پیغام مى فرستند كه ما منتظر شمائیم ، چرا نمى آئید پاسخ مى دهند ما لذّت مجلس امام حسین علیه السلام را به مصاحبت با شما ترجیح میدهیم .
راستى كه جاى امیدوارى است بقول شیخ شوشترى اگر مقام ما به حدّى نرسیده باشد كه در اوّل محشر نزد امام حسین (ع ) زیر سایه عرش باشیم امیدواریم كه در چاله و ظلمتكده جهنّم هم نباشیم پیغمبر ما نجات دهد.

 

 

زیارت کربلا معادل ثواب احیای هزار شب قدر

امام صادق علیه السلام مى فرماید: كه هر كس یك روز در خدمت حضرت سیّد الشّهداء علیه السلام به سر برد ( یعنى در تربت كربلا، جایى كه خون ابا عبداللّه الحسین علیه السلام و یاران و فرزندانش ظلما ریخته شد) در نامه اعمال او ثواب احیاء هزار شب قدر نوشته مى شود.(2)

 

مباهات خدا بر زائر كربلا
از ذریح محاربى منقول است كه گفت : به حضرت امام جعفر صادق (ع ) شكایت كردم آنچه به من مى رسد از قوم و فرزندان من هر گاه به ایشان نقل مى كنیم ثواب زیارت قبر حضرت امام حسین (ع ) را تكذیب من مى كنند و مى گویند:
تو دروغ مى بندى بر امام جعفر (ع ) حضرت فرمود: اى ذریح ! بگذار مردم را كه به هر جا كه خواهند بروند.
والله ، كه حق تعالى مباهات مى كند به زایران حضرت امام حسین (ع ) و آنها كه از راه هاى دور به زیارت آن حضرت مى روند، با ملائكه مقرّبین و حاملان عرش خود حتّى آنكه مى فرماید به ایشان كه : آیا نمى بینید زیارت كنندگان قبر حسین بن على (ع ) را كه آمده اند با نهایت شوق به سوى آن حضرت و به سوى فاطمه زهرا(س ).
به عزّت و جلال و عظمت خود سوگند مى خورم كه : واجب گردانم براى ایشان كرامت خود را كه ایشان را گرامى دارم و داخل گردانم ایشان را در بهشتى كه مهیّاكرده ام براى دوستان خود پیغمبران و رسولان خود.
اى ملائكه من ! اینها زیارت كنندگان حسین اند كه محبوب محمّد (ص ) است كه او پیغمبر و حبیب من است
و هر كه مرا دوست مى دارد حبیب مرا دوست مى دارد و هر كه حبیب مرادوست مى دارد محبوب او را دوست مى دارد.
و هر كه حبیب مرا یا محبوب او را دشمن مى دارد بر من لازم است كه او را به بدترین عذاب هاى خود عذاب كنم و به آتش خود او را بسوزانم . و جهنّم را جایگاه او گردانم و او را عذاب كنم كه هیچ یك از عالمیان را عذاب نكرده باشم .(3)

همراهی زائر امام توسط ملائکه

از حضرت امام جعفر صادق (ع ) منقول است كه : چون شخصى از خانه خود بیرون آید به عزم زیارت حضرت امام حسین (ع ) به سوى كربلا مشایعت كنند او را از هفتصد ملك از بالاى سر او و زیر پاى او از جانب راست و چپ و پیش رو و پشت سر او تا او را به اهلش برسانند. پس چون زیارت كند آن حضرت را ندا كند او را منادى كه : (گناهانت آمرزیده شد پس ‍ از سر گیر عمل را).
پس با او برمى گردند آن ملائكه تا داخل خانه خود شود. پس به او مى گویند كه : (تو را به خدا سپردیم ).
پس پیوسته به زیارت او مى آیند تا روز مردن او وبعد از مرگ او، هر روز. و زیارت مى كنند حضرت امام حسین (ع ) را و ثوابش از آن مرد است .(4)

 

فضیلت زیارت كربلا
عبداللّه ابن حماد نقل مى كند: روزى امام صادق (ع ) به من فرمود:
اى حماد نزد شما فضیلتى هست كه مثل آن به احدى داده نشده است . و گمان ندارم آن چنان كه باید آن را بشناسید و بر او محافظت نمائید! و قیام به حقّ آن كنید. و از براى آن فضیلت اهلى هست كه ایشان را براى آن كار نام برده اند، و به ایشان توفیق عطاء كرده اند، و این رحمتى است كه خداوند تعالى به ایشان بخشیده است .
پرسیدم : آن فضیلت كه نام بردید و وصف نمودید كدام است ؟
فرمود: زیارت جدّم حضرت امام حسین (ع ) است . زیرا كه او غریب است و در زمین غریب مدفون شده است .
هر كه به زیارت او مى رود، بر او برمى گرید. و هر كه به زیارت او نمى رود، بر مصیبت او اندوهناك مى باشد و دلش مى سوزد. هر كه او را به یاد مى آورد ترحّم مى كند.
و هر كه نظر كند به سوى قبر پسرش در پائین پاى او، در بیابانى كه خویشى و دوستى نزد او نیست و حق او را غصب كردند، و جمع شدند جمعى از كافران و مرتدّان از دین ، و یاورى یكدیگر كردند تا او را كشتند، در بیابانى دفن نكرده انداختند، و منع كردند از او آب فراتى كه سگان مى خوردند، و ضایع كردند حق رسول خدا (ص ) را، و وصیّتى كه در حقّ او و اهل بیتش ‍ كرده بود.
پس او مدفون گردید، جفا یافته در میان قبرهاى خویشان و شیعیان خود. هر كه نزد او مى رود، وحشت مى یابد از تنهائى او، و دورى از جدّ بزرگوارش . و در منزلى افتاده است كه نمى رود نزد او مگر كسى كه خدا دلش را به ایمان امتحان كرده است ، و حقّ ما را به او شناسانده باشد.
پس گفتم : فداى تو شوم من مى رفتم به زیارت آن حضرت ، تا آنكه مبتلا شدم به خدمت خلیفه و حفظ اموال او و من نزد ایشان مشهور شده ام . لهذا در این ولا از براى تقیّه ترك كرده ام و من مى دانم كه زیارت آن حضرت ثواب بسیارى دارد.
فرمود كه : (مى دانى كه كسى كه به زیارت آن حضرت میرود چه فضیلت دارد و او را نزد ما چه نیكى ها است ؟!).
گفتم : نه .
فرمود كه : (امّا فضیلت زیارت كننده او: پس مباهات مى كنند به او ملایكه آسمان ها و امّا آنچه نزد مابراى او هست پس ترحّم مى كنیم براى او هر صبح و شام ).
وبه تحقیق كه خبر داد مرا پدرم كه : روضه آن حضرت از روزى كه مدفون شده است هرگزخالى نبوده است از كسى كه صلوات فرستد بر او از ملائكه یا جنیّان یا آدمیان یا وحشیان صحرا. و هیچ چیز نیست مگر آرزوى حال زیارت كننده آن حضرت مى كند و خود را از براى بركت بر او مى مالد و به نظر كردن به سوى او امید خبر مى دارد براى آنكه بركت یافته است به نظر كردن به سوى قبر آن حضرت .
بعداز آن فرمودكه :
(شنیده ام كه قومى از نواحى كوفه و غیر ایشان مى روند نزد قبر آن حضرت و زنان مى روند و ندبه و نوحه مى كنند در نیمه ماه شعبان پس بعضى قرآن مى خوانند و بعضى قصّه هاى جانسوز آن حضرت را ذكر مى كنند و بعضى مرثیه مى خوانند؟).
گفتم : بلى فداى تو شوم دیدم بعضى از اینهایى كه مى فرمائى .
فرمودكه : (حمد و سپاس خداوندى را كه در میان مردم جمعى را مقّرر فرموده است كه مى آیند به سوى ما و ما را مدح مى كنند و مرثیه از براى مصیبت ما مى گویند و مى خوانند. و دشمن ما گردانیده است كسانى را كه طعن كنند بر آنها از خویشان و غیر ایشان و استهزاءكنند بر ایشان و قبیح شمارند كردار ایشان را).(5)

 

پی نوشتها :

1-     سیّد الشهداء ص 227 .

2-     بحار الانوار ج 10 ص 86.

3-     كامل الزیارت ص 143 بحارالانوار ج 101 ص 75 -76.

4-     كامل الزیارات ص 145 ،بحارالانوار ج 101 ص 67 روایت 59.

5-     بحارالانوار ج 101 ص 74 - 73 المستدرك ج 2 ص 203 نورالعین ص 108نویسنده علی محمودی در 08:59 ب.ظ | نظرات()
جمعه 24 آذر 1391 12:17 ق.ظ
باسلام وخسته نباشید خدمت شما واقعا مطالبتون عالی بود ممنون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

طراحی و کدنویسی قالب : علیرضاحقیقت - ثامن تم

Web Template By : Samentheme.ir